Czym jest gęstość odżywcza? Lista produktów

Wiesz, że wiele osób, które mijasz na ulicach jest niedożywiona? I nie zakładam wcale, że mieszkasz w Afryce. Nawet osoby mające nadwagę mogą być niedożywione – w niezbędne składniki odżywcze, czyli głównie aminokwasy, witaminy i minerały. Jeśli jemy śmieci, to znajdziemy w nich na pewno kalorie, ale z resztą bywa niestety różnie.

Ile jest jedzenia w jedzeniu?

To dziwne pytanie, ale według mnie bardzo trafne. Funkcją produktów spożywczych powinno być głównie odżywienie naszego organizmu. Jak wiemy – kalorie to nie wszystko. Dlatego warto wybierać takie produkty, które są najbardziej gęste odżywczo, czyli dostarczą nam najwięcej witamin i minerałów. Oto czołówka listy stworzonej w 2007 roku przez dr M. Maillot.

Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, że najbardziej gęste odżywczo są produkty zwierzęce i ryby. Mięso w dzisiejszych czasach jest według mnie mocno demonizowane przez niektóre środowiska, ale tak naprawdę jest niezwykle odżywcze i zdrowe. Jeśli wybieramy mięso, to bardzo ważne jest skąd ono pochodzi. Czy wspieramy zrównoważone rolnictwo i tym samym jemy mięso dobrej jakości, czy sięgamy po przetworzone produkty? Oczywiście, jeśli ze względów etycznych czy jakichkolwiek innych nie chcesz jeść mięsa, to Twoja decyzja i nie zamierzam Cię na siłę do niczego przekonywać.

Gęstość odżywcza a odchudzanie

Jakość produktów i ich gęstość jest szczególnie ważna, jeśli ograniczamy ilość jedzenia, co dzieje się np. przy odchudzaniu oraz często też ketoadaptacji (gdy grelina się wycisza i po prostu nie jesteśmy głodni). Im mniej kalorii spożywasz, tym mniej teoretycznie witamin i składników mineralnych sobie dostarczasz. Dlatego szczególnie ważne jest, żeby wybierać produkty gęste odżywczo. Tłumaczę to na przykładzie wafli ryżowych w tym filmie:

Nie popadajmy w skrajności – nie chodzi też o to, aby żywić się tylko wątróbką. Jednak robiąc zakupy i komponując swoje posiłki warto mieć świadomość tego, które produkty dostarczą nam najwięcej wartości odżywczych i sięgać po nie. Tylko odżywiony organizm może funkcjonować efektywnie. Dbając o swoje zdrowie, poprawiamy też swoją efektywność, samopoczucie i jakość, a nawet długość życia.

Podobne posty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *