Czy olej MCT jest zdrowy?

Olej MCT staje się coraz bardziej popularny. Czy warto go stosować? Czym różni się od oleju kokosowego? Jaki olej MCT wybrać – C6, C8, C10 czy C12?

Wiele osób na dietach niskowęglowodanowych, ketogenicznych sięga po olej MCT. Jego nazwa to skrót od ‘medium chain triglicerydes’, czyli średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Jednym z głównych źródeł pozyskiwania oleju MCT jest olej kokosowy. Zawartość MCT w tym tłuszczu nasyconym wynosi ok. 65%. MCT wykazuje podobne korzystne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wirusowe jak olej kokosowy. Jedną z głównych różnic jest to, że olej MCT stanowi praktycznie natychmiastowe źródło energii nie musi być trawiony w wątrobie. Dlatego ilość ciał ketonowych, które mogą być wyprodukowane z MCT jest czterokrotnie wyższa niż z oleju kokosowego.

Ta właściwość sprawia, że olej MCT jest bardzo dobrym wsparciem dla osób szczególnie na dietach niskowęglowodanowych czy podczas ketoadaptacji. Może on przyspieszyć wejście w stan ketozy i pomóc ją utrzymać. Świetnie sprawdzi się też u osób mających problem z trawieniem, np. przy braku pęcherzyka żółciowego, obciążonej wątrobie czy problemach jelitowych, takich jak np. SIBO.

Dodatkowe korzyści ze stosowania oleju MCT to m.in. wsparcie funkcji kognitywnych, metabolizmu, redukcji wagi. Jedno z badań pokazało, że w porównaniu do stosowania oliwy z oliwek, olej MCT przyspieszał odchudzanie u osób z nadwagą. Linki do kilku badań naukowych zamieściłam na końcu wpisu.

Więcej o korzyściach ze stosowania oleju MCT i o tym jak go bezpiecznie wprowadzić do diety, znajdziesz w poniższym filmie:

Mamy kilka rodzajów oleju MCT, w zależności od ilości atomów węgla:

  • C:6 – kwas kapronowy
  • C:8 – kwas kaprylowy
  • C:10 – kwas kaprynowy
  • C:12 – kwas laurynowy

Im mniej wiązań, tym MCT jest szybciej dostępnym źródłem energii. Jednak kwas kapronowy może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego nie jest polecany. Kwas laurynowy z kolei tak naprawdę jest nie średniołańcuchowym, a długołańcuchowym kwasem tłuszczowym (LCT) i musi być przetworzony przez wątrobę.

Najlepszym olejem MCT będzie C:8, czyli kwas kaprylowy lub połączenie C:8 z C:10.

Oleje MCT, które polecam i możesz je kupić z kodem rabatowym joannasalwa:

U niektórych osób mogą pojawić się (szczególnie początkowo) problemy z trawieniem oleju MCT, który jest bardzo ‘szybkim’ paliwem. Dlatego poza adaptacją, o której mówię w filmie, polecam w takim wypadku sięgnąć po MCT w proszku, który zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości:

Linki do badań naukowych:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5805166/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18326600/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25636220/

Podobne posty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *