9 pokarmów, które wzmacniają pamięć i koncentrację + darmowy ebook z przepisami

To, że jedzenie wpływa na Twój wygląd fizyczny i samopoczucie na pewno wiesz. Ale czy wiesz, że wpływa też na to, jak myślisz? A nawet jeśli wiesz, to czy stosujesz tę wiedzę w praktyce? Jak mówił Goethe: „Nie wystarczy wiedzieć, trzeba umieć to zastosować. Nie wystarczy chcieć, trzeba działać.” Zapraszam Cię do zapoznania się z listą 9 produktów wspierających pracę Twojego mózgu oraz do pobrania darmowego ebooka, dzięki któremu w praktyce możesz zastosować gotowe przepisy i urozmaicić swoje śniadania.

Nasz mózg jest mocno powiązany, szczególnie hormonalnie, z jelitami. Hormony jelitowe, które docierają do mózgu lub są przez niego wytwarzane, mają duży wpływ na nasze zdolności poznawcze, zapamiętywanie, koncentrację i nie tylko. Z kolei jedzenie, które spożywamy, trafia do jelit i może te procesy wspierać lub wręcz przeciwnie – zaburzać. Dlatego też niektóre pokarmy bogate w pewne składniki mineralne i antyoksydanty są szczególnie korzystne dla pracy naszego mózgu, podczas gdy „śmieciowe jedzenie” pozostawia tylko bałagan nie tylko w naszym ciele, ale i głowie. Potwierdzeniem tych teorii jest m.in. GAPS, czyli zespół psychologiczno-jelitowy. Badania tego schorzenia pokazują, że przyczyną chociażby autyzmu czy ADHD może być zaburzona praca jelit. Skupmy się dziś jednak na korzystnych pokarmach dla naszego mózgu. Tylko proszę – od razu wprowadź przynajmniej niektóre z nich do swojego jadłospisu, samo czytanie nie wystarczy. 😉

9 PRODUKTÓW,

1.jaja

Jajka, a szczególnie żółta, zawierają cholinę, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu już w życiu płodowym. To ona pośrednio wpływa na połączenia między neuronami i tym samym na lepszą pamięć. Jaja są też świetnym źródłem odżywczego białka. Należy jednak zwrócić uwagę na ich pochodzenie – wybieraj te z numerkiem 0 bądź 1 albo w ogóle bez numerka – prosto od szczęśliwej, wiejskiej kury. Ja uwielbiam wprost pastę jajeczną z awokado – połączenie idealne, które możesz znaleźć w moim ebook’u.

2. awokado

Moim zdaniem najzdrowszy owoc świata. Zawiera niezbędne dla naszego organizmu zdrowe tłuszcze, foliany, witaminę C, K, witaminy z grupy B. To wszystko sprawia, że awokado m.in. pomaga chronić nas przed zawałem i poprawia pamięć i koncentrację. Awokado świetnie pasuje się do koktajli i innych potraw nadając im kremową konsystencję. Przykładowe przepisy znajdziesz w ebook’u.

3. orzechy

Orzechy są jedną z moich ulubionych przekąsek. Oprócz tego, że są pyszne i chrupiące, zawierają też dużo antyoksydantów, witamin i minerałów. Szczególnie witamina E pomaga w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. Alzheimer. Warto wybierać szczególnie nerkowce, migdały, brazylijskie, macadamia, pekan, pinii, włoskie i kokos.W ebook’u piszę więcej o tym, jak je przygotowywać.

4. jagody

Owoce jagodowe są kopalnią antyoksydantów i zdecydowanie warto po nie sięgać, szczególnie w sezonie. Zwalczają wolne rodniki, zawierają błonnik, witaminę C i K, a także kwas galusowy, który chroni mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Dużym plusem jest to, że prawie każdy je lubi, bo są po prostu pyszne! Jedz je jak najczęściej i spróbuj mojego przepisu na czekoladowe jagody.

5. olej kokosowy

O oleju kokosowym mówię i piszę dużo dobrego i ma on również swój wkład w dobrą pracę mózgu. Dzieje się tak głównie za sprawą jego właściwościom przeciwzapalnym. Zapalenia, szczególnie te chroniczne, często związane ze stresem, są mocno powiązane z większością jednostek chorobowych, które są obecnie plagą we współczesnym świecie. Olej kokosowy łagodzi stany zapalne, a także pomaga zwalczać niekorzystne bakterie jelitowe. Ja olej dodaję np. do koktajli.

6. zielone warzywa liściaste

Szpinak, jarmuż, cykoria, sałata, rukola, a także wiele innych zielonych liści – jedni je uwielbiają (i słusznie), drudzy nienawidzą. Tym drugim polecam przemycić trochę zieleni do koktajli, smaku praktycznie nie zmienią, a dodadzą wiele potrzebnych nam witamin. Chociażby witamina A i K pomagają zwalczać stany zapalne. Dodatkowo systematyczne spożywanie zielonych warzyw liściastych spowalnia procesy starzenia mózgu równie dobrze jak rozwiązywanie krzyżówek!

7. buraki

Warzywa bardzo zdrowe i bogate w składniki odżywcze, a przy tym często niedoceniane. Buraki mają masę antyoksydantów, dają energię i wspierają przepływ krwi do mózgu. Można je przygotowywać na wiele sposobów, ja uwielbiam je w postaci pieczonej. Znajdziecie je w składzie frytek warzywnych w moich przepisach.

8. gorzka czekolada

Gorzka czekolada to nie mit! Co nie oznacza, że można objadać się nią bez końca, ma dużo kalorii 🙂 Ale dzięki flawonoidom, które są silnym antyoksydantem, warto sięgnąć po nią, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Tylko pamiętaj – gorzka czekolada to min. 70% kakao, mleczna już tak nie działa…

9. ryby

Ryby są źródłem kwasów omega-3, a szczególnie DHA, niezbędnego do prawidłowego rozwoju i pracy mózgu. Na ryby jednak musimy obecnie uważać, bo mogą być też źródłem masy toksyn i metali ciężkich. Wybieraj ryby oceaniczne, nigdy nie z hodowli. Jeśli masz dostęp do sprawdzonego źródła, wspaniałym odżywieniem dla mózgu będzie przede wszystkim łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela, a także skorupiaki. Ryby działają też przeciwnowotworowo, są źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, jodu, potasu czy magnezu i witamin.

Jeśli jeszcze nie pobrałeś darmowego ebooka – Zdrowe śniadania na wynos, to możesz zrobić to właśnie teraz https://bit.ly/ZdroweSniadaniaNaWynos. Smacznego! 🙂

Podobne posty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *